Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem. Tężnia solankowa w Parku Śremskich Odlewników. Gmina dołoży pieniędzy, tężnia stanie w dwa miesiące

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Śrem to miasto, które w tym roku powinno móc się pochwalić tężnią solankową. Trudno jednak powiedzieć, czy tężnia pojawi się w Parku Śremskich Odlewników, czy też nie. Powodem są pieniądze. Więcej przeczytacie poniżej, a w naszej galerii znajdziecie kilka zdjęć przedstawiające tężnie solankowe. Wśród nich m.in. archiwalne fotografie chyba najbardziej znanych tężni solankowych, czyli tych w Ciechocinku.

Tężnia solankowa w Śremie

Tężnia solankowa w Parku Śremskich Odlewników, to jeden z pomysłów, który zyskał poparcie mieszkańców podczas głosowania w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt złożony został przez Grzegorza Wiśniewskiego, mieszkańca Niesłabina oraz śremskiego radnego.

Jak wynika z szacowanych kosztów realizacji tego projektu, na jego urzeczywistnienie potrzebna jest kwota około 190 - 195 tysięcy złotych. To jednak na ten moment zbyt mało, a przynajmniej takie wnioski można wysnuć, zapoznając się z ofertą, która wpłynęła do śremskiego urzędu miejskiego w związku z ogłoszonym zamówieniem.

Na zamówienie publiczne gminy Śrem odpowiedział tylko jeden wykonawca gotowy podjąć się realizacji tego projektu. Jest nim Adam Hołderny z Mechlina (Stolarstwo, Usługi ogólnobudowlane). Kwota jednak, jaką wykonawca za postawienie w jeziorańskim parku tężni solankowej przekracza zaplanowane środki i to aż o około 45 tys. zł. W ofercie koszt wykonania tężni oceniony został na kwotę ponad 240 tys. zł.

Jeśli gmina nie zdecyduje się na przedstawioną w ofercie kwotę, to zapewne wkrótce ogłoszone zostanie kolejne zamówienie.

W temacie tężni w czwartkowy poranek 17 września wypowiedział się burmistrz Śremu Adam Lewandowski, który poinformował, że gmina zdecydowała się na dołożenie brakującej kwoty.

Tężnie to trudny temat. Tylko dwie firmy w Polsce się tym zajmują, ale udało się rozstrzygnąć postępowanie o zamówienie publiczne. Nie starczyło tych pieniędzy, które były z Budżetu Obywatelskiego wyasygnowane, więc dołożyliśmy kwotę niezbędną i będziemy mogli w tym tygodniu podpisać umowę na realizację. Sądzę, że do dwóch miesięcy tężnie będziemy mieli gotowe - mówił Adam Lewandowski.

Tężnia - co to jest? Kto może korzystać?

Dawniej tężnie solankowe służyły przede wszystkim do pozyskiwania soli. Dziś spełniają się jako inhalatoria poprawiające zdrowe osób cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych.

W praktyce tradycyjna tężnia to najczęściej wąska, ale długa drewniana budowla wypełniona gałązkami tarniny, na którą spadają krople solanki. Ta rozbijając się o gałęzie i drobne gałązki wytwarza w powietrzu aerozol, którego wydychanie ma zdrowotne właściwości. Współczesne tężnie wykorzystywane w celach leczniczych różnią się nieco od tych dawnych przemysłowych.

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy? Ta wiedza może uratować życie! Rozwiąż nasz quiz i sprawdź się!

W przypadku produkcji soli jej utrata na skutek tworzenia się aerozolu była niepożądana, natomiast w kwestii leczniczej jest wręcz przeciwnie i w związku z tym tężnia konstruowana jest tak, aby w powietrzu powstało jak najwięcej drobnego aerozolu nasyconego mikroelementami. Często są to wręcz pionowe ściany, po których spływa solanka, tworząc charakterystyczną mgiełkę.

Najlepsze efekty z inhalacji przy tężniach są podczas słonecznych i wietrznych dni, kiedy solanka paruje i uwalnia mikroelementy. Z podobnym procesem spotkamy się nad morzem.

Dodać trzeba, że nie tylko astmatycy czerpią korzyści z inhalacji. Ma ona także dobroczynny wpływ dla osób zmagających się m.in. z:

  • zapaleniem zatok,
  • rozedmą płuc,
  • nadciśnieniem tętniczym,
  • alergią.

Śrem Budżet Obywatelski

Na koniec przypominamy, że w ostatniej edycji śremskiego Budżetu Obywatelskiego głosami mieszkańców gminy Śrem przeszły:

  • Tężnia solankowa w Parku Odlewników (projekt ogólnogminny)
  • Plac rekreacyjno-rowerowy dla każdego (projekt ogólnogminny))
  • Statek marzeń Wędrowniczka (projekt lokalny miejski)
  • Leśny plac zabaw "Dziki zaułek" na Helenkach (projekt lokalny miejski)
  • Bieżnia lekkoatletyczna (projekt lokalny wiejski)
  • Integracyjny plac zabaw w Bodzyniewie (projekt lokalny wiejski)

Dodamy również, że tegoroczna edycja śremskiego Budżetu Obywatelskiego nie doszła do skutku. Powodem jest sytuacja epidemiczna w całym kraju oraz obawy co do finansowania zadań samorządowych w najbliższym czasie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto