Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śremski Budżet Obywatelski: 31 projektów mieszkańców gminy

KB
Śremski Budżet Obywatelski: 31 projektów mieszkańców gminy - w minionym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego interaktywny plac zabaw stanął przy przedszkolu "Słoneczna Gromada". Jego otwarcia dokonały same przedszkolaki
Śremski Budżet Obywatelski: 31 projektów mieszkańców gminy - w minionym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego interaktywny plac zabaw stanął przy przedszkolu "Słoneczna Gromada". Jego otwarcia dokonały same przedszkolaki fot. arch. red.
Druga edycja śremskiego budżetu obywatelskiego już za moment ruszy pełną parą. Złożone przez mieszkańców gmin projekty zostały już zweryfikowane przez urzędników śremskiego magistratu i już we wrześniu ruszy głosowanie, a to od niego zależy, które z propozycji zostaną faktycznie zrealizowane. W papierowe wydanie "Tygodnika Śremskiego", w którym przeczytacie Państwo ten sam artykuł wkradł się jednak błąd, który tu szybko naprawiamy - projektów, które trafiły do śremskiego urzędu miejskiego nie było 35 a 31.

Cztery projekty odrzucono

W tym roku, podczas drugiej edycji śremskiego budżetu obywatelskiego do magistratu trafiło aż 31 projektów. Niestety nie wszystkie przeszły przez merytoryczno-formalne sito urzędników. Odrzucone zostały m.in. propozycja stworzenia placu zabaw przy ul. Kopernika i Wojska Polskiego zgłoszona przez Cezarego Strzelca, pomost spacerowy nad jeziorem Grzymisławskim zgłoszony przez Michała Ratajczyka, „Linarium” czyli park linowy zgłoszony przez Michała Nowaka oraz zieleń wiejska Szymanowa, którego autorką była Aleksandra Garstka.

Autorzy czterech odrzuconych projektów do budżetu obywatelskiego mają czas na odwołanie się jednak od decyzji urzędu miejskiego. Czas na ten krok upłynie we wtorek 9 sierpnia. Jeśli odwołanie wpłynie urzędnicy ponownie będą obradować nad projektem.

27 propozycji do przemyślenia

Tymczasem, kiedy będzie trwać procedura odwoławcza - o ile autorzy odrzuconych pomysłów się na to zdecydują - w czwartek, 11 sierpnia odbędzie się losowanie kolejności projektów na budżetowej liście. Niektórzy wierzą, że odpowiedni numer zapewni projektowi szczęście podczas głosowań. Są więc fani jedynki, oraz 27. No i szczęśliwej siódemki też. Niektórzy zastanawiają się komu trafi się 13 i czy tym razem przyniesie pecha czy szczęście.

Wśród zgłoszonych projektów dominuje mała architektura w postaci placów zabaw, boisk i siłowni zewnętrznych. Są jednak i takie, które proponują różne imprezy, festyny i spotkania.

Trzy kategorie projektowe

Projekty podzielone są na poszczególne kategorie: ogólnogminne, lokalne miejskie oraz lokalne wiejskie. Do najdroższych o wartościach oscylujących granicach 300 tys. zł należą przede wszystkim projekty w rozdaniu ogólnogminnym. Są to: podwórko zabawy i nauki przy Szkole Podstawowej nr 4 zgłoszone przez Justynę Michałowska, boisko wielofunkcyjne przy zespole szkół w Zbrudzewie autorstwa Hanny Matyjewicz, budowa budynku infrastruktury sportowej przy ul. Poznańskiej 15 zgłoszony przez Dominika Sworowskiego, wielofunkcyjny plac zabaw i rekreacji w Dąbrowie zaproponowany przez Emila Majsnera oraz park aktywnego wypoczynku: boisko, plac zabaw, siłownia zewnętrzna w Parku Puchalskiego przy ul. Żurawiej autorstwa Katarzyny Łeńskiej-Szewczak.

Co ciekawe wśród projektowej listy znaleźć można także np. projekt zaproponowany przez prezesa śremskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marka Chmiela, który proponuje w ramach budżetu obywatelskiego stworzyć 34 nowe miejsca parkingowe, który również zaproponowany został w ramach projektu ogólnogminnego, a koszt jego realizacji wynosić ma około 252 tys. złotych.

Wśród autorów projektów oprócz rozpoznawalnego nazwiska prezesa śremskiej SM zauważyć można inne nazwisko, które śremianie w ostatnim czasie odmieniali na wszystkie możliwe sposoby i przez wszystkie przypadki, a mianowicie Garstka.

Jak wiadomo w Olga Garstka zwyciężczyni programu Must Be The Music zamieszkuje w Szymanowie, a jej rodzina angażuje się w życie społeczne wsi. Do śremskiego urzędu trafiły trzy projekty złożone przez Aleksandrę Garstkę. Pierwszy o czym już wspominaliśmy został odrzucony i dotyczył zieleni wiejskiej w Szymanowie. Drugi z projektów zakłada sfinansowanie III Szymanowskiego Biegu Przełajowego. Według autorki koszt tego przedsięwzięcia to około 20 tys. złotych.

Trzeci zaś projekt Aleksandry Garstki to sfinansowanie cyklu spotkań pod hasłem „Podziel się swoją pasją”. Spotkania odbywają się już od 2015 roku, a projekt złożony w śremskim magistracie na kwotę siedmiu tys. złotych zakłada sfinansowanie cyklu w 2017 roku.

Nie ważne kto, ważne co

Nie ważne jednak kto składa projekt, a co proponuje. Już teraz można zapoznać się z propozycjami i dokumentacją na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu pod adresem srem.budzet-obywatelski.org.

W miniony roku dzięki pieniądzom pozyskanym w taki sposób udało zrealizować się m.in. interaktywny plac zabaw w „Słonecznej Gromadzie”. Na co w tym roku śremianie wydadzą pieniądze gminy?

Zobacz jaka będzie dziś (piątek, 5 sierpnia) pogoda:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto