Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śremski Rower Miejski - przyjdź, zeskanuj kod z kierownicy i pędź przed siebie miejskim rowerem

KB
Śremski Rower Miejski - przyjdź, zeskanuj kod z kierownicy i pędź przed siebie miejskim rowerem
Śremski Rower Miejski - przyjdź, zeskanuj kod z kierownicy i pędź przed siebie miejskim rowerem fot. KB
Z rowerów miejskich w Śremie korzystać można było już od jakiegoś czasu. Niestety nie wszystko sprawdziło się tak, jak powinno. Teraz przyszedł czas na nowe otwarcie pomysłu na rowery miejskie w Śremie pod hasłem "Śremski Rower Miejski".

Każdy, kto w środę, 15 maja pojawił się w okolicach kościoła pw. św. Ducha przy ul. Wyszyńskiego, z pewnością zauważył dwa rzędy równo ustawionych rowerów z charakterystycznymi zielonymi naklejkami. To właśnie nowe miejskie rowery, które będą funkcjonować w ramach programu "Śremski Rower Miejski".

Symbolicznego otwarcia pierwszej z czterech stacji rowerowych dokonał burmistrz Adam Lewandowski, który na spotkanie z dziennikarzami przyjechał również rowerem, ale należącym do śremskiego urzędu miejskiego, z którego na co dzień korzystają urzędnicy. Jak wyjaśnił szef gminy Śrem, w swoich zasobach urząd ma cztery rowery - dwa zwykłe oraz dwa z napędem elektrycznym.

Wracając jednak do tematu rowerów miejskich, z których już od środy korzystać mogą mieszkańcy, jest ich na razie 20. Zlokalizowane one będą w kilku punktach w mieście. Pierwsza stacja znajduje się właśnie przy ul. Wyszyńskiego.

- Spotykamy się dziś przy pierwszej stacji rowerowej działającej w ramach "Śremskiego Roweru Miejskiego” gdzie znajdują się nowe rowery, które pomogą mieszkańcom miasta przemieszczać się po nim. Z rowerów możemy korzystać za pomocą darmowej aplikacji pobranej na telefon. Dzięki niej będziemy widzieć m.in. czy w naszej okolicy znajduje się rower, z którego możemy skorzystać - mówi Adam Lewandowski.

- Rowery będą zorganizowane w czterech stacjach. Pierwsza, przy której się znajdujemy, a więc przy kościele św. Ducha na ul. Wyszyńskiego, druga stacja będzie zlokalizowana na Jezioranach przy Jubilacie, trzecia stacja będzie również na Jezioranach przy Przedszkolu nr 3, gdzie znajduje się również stacja naprawy rowerów, a czwarta stacja znajduje się na ul. Żurawiej w okolicy Biedronki na Helenkach - wyjaśnił burmistrz Śremu.

Nowością w porównaniu do poprzedniej wersji korzystania z rowerów miejskich jest fakt, że możemy je zostawić w zasadzie w dowolnym miejscu w mieście. Każdy rower jest wyposażony w GPS, który pokazuje na mapie wyświetlanej przez aplikację, gdzie się on dokładnie znajduje, i czy aktualnie można z niego skorzystać. Co więcej, nowe śremskie rowery miejskie można sobie zarezerwować - wystarzy kliknąć w aplikacji rower i zatwierdzić "rezerwuj". Rezerwacja trwa 15 minut, jeśli do tego czasu nie skorzystamy z roweru, ten znów będzie wolny.

Całość, czyli rowery, obsługę systemu GPS oraz serwis jednośladów zapewnia Orange Polska.

- Rowery są monitorowane przez cały czas. Obsługa widzi, czy dany rower się przemieszcza, czy np. został położony. Jeśli faktycznie rower się przewrócił czy też my go położyliśmy, co jest uznane za niedozwolone, to osoba obsługująca system zadzwoni do nas i poinformuje użytkownika roweru o tym - mówi obecny na spotkaniu przy ul. Wyszyńskiego Piotr Janiak, przedstawiciel firmy Orange Polska.

Obecnie razem ze Śremem funkcjonuje 13 takich programów z rowerami miejskimi. Jak wyjaśnił Piotr Janiak, wszystkie zostały uruchomione w przeciągu ostatniego roku.

Ile to kosztuje? W odróżnieniu od poprzedniej wersji rowerów miejskich w Śremie, które były zupełnie darmowe tu będziemy ponosić pewne koszty. Są one stosunkowo niewielkie, ale jednak są.

Pierwsze 30 minut od momentu wypożyczenia roweru w strefie miejskiej jest za darmo. Za kolejne minuty będzie naliczana opłata 5 gr za minutę. Jeśli pozostawimy rower poza stacją rowerową, płacimy 5 zł, ale jeśli odprowadzimy rower na do stacji postojowej, otrzymujemy bonus 4 zł.

Ze szczegółowym cennikiem oraz regulaminem możemy zapoznać się na stronie srem.bike.

Mówiąc o kosztach, warto również dodać, ile kosztuje gminę Śrem program "Śremski Rower Miejski". Jak wyjaśnił zapytany o tę kwestię burmistrz Adam Lewandowski koszt działania w sezonie "Śremskiego Roweru Miejskiego" to 57,2 tys. złotych. W tej kwocie gmina ma zapewnioną obsługę serwisową rowerów, monitoring systemu GPS oraz tworzenie ewentualnie nowych stacji rowerowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto