Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w śremskiej Farze. Od rana wierni odwiedzali groby bliskich, a późnym popołudniem uczestniczyli w procesji

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wszystkich Świętych w śremskiej Farze
Wszystkich Świętych w śremskiej Farze Katarzyna Baksalary
Już od kilku dni parafianie ze śremskiej Fary oraz osoby, które na cmentarzu przy kościele farnym mają swoich bliskich, odwiedzają tę nekropolię przygotowując się do uroczystości Wszystkich Świętych. Kulminacją tego święta jest procesja wokół cmentarza i modlitwa za osoby na nim spoczywające.

Ostatnie przygotowania do Wszystkich Świętych na cmentarzu przy śremskiej Farze

1 listopada już od rana można było zauważyć osoby, które odwiedzały groby bliskich i czyniły ostatnie przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych. Niektórzy przynosili kwiaty oraz znicza inni tylko wpadali, aby zmówić modlitwę nad grobem bliskiego i podążali dalej, do następnej nekropolii.

Początkowo pogoda nie zapowiadała się zbyt korzystnie. Osoby, które od rana odwiedzały cmentarz przy śremskiej Farze, spotkały się z chłodem, a wielu obawiało się deszczu. Ostatecznie jednak pogoda okazała się przychylna i na kulminacyjny moment uroczystości Wszystkich Świętych w parafii farnej w Śremie, czyli procesję wokół cmentarza dotarło wiele osób.

Procesja na cmentarzu przy śremskiej Farze

Tradycyjnie procesja rozpoczęła się od grobów duchownych, którzy pełnili posługę kapłańską w tej śremskiej świątyni, a następnie modlono się przy mogile śremian rozstrzelanych 20 października 1939 roku. W kolejnych przystankach na cmentarzu farnym modlono się między innymi za wiernych, których wiarę znał jedynie sam Bóg oraz za wszystkich spoczywających na tej i wszystkich pozostałych śremskich nekropoliach.

Na zakończenie modlitwy, jak co roku, ks. prałat Marian Brucki, dziekan dekanatu śremskiego i proboszcz parafii farnej w Śremie podziękował wszystkim za przybycie, wspólną modlitwę i przypomniał, aby od czasu do czasu sprawdzić prolongaty grobów i trzymać rękę na pulsie, żeby nie dochodziło do przykrych niespodzianek.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto