Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi ze Śremu ukończyli Kurs Działań Rozpoznawczych. Żołnierze trenowali w Ostrowie Mazowieckim

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Terytorialsi ze Śremu ukończyli Kurs Działań Rozpoznawczych. Żołnierze trenowali w Ostrowie Mazowieckim
Terytorialsi ze Śremu ukończyli Kurs Działań Rozpoznawczych. Żołnierze trenowali w Ostrowie Mazowieckim 5 MBOT
3. kompania lekkiej piechoty ze 124 batalion lekkiej piechoty ze Śremu wzięła udział w 10-dniowym intensywnym Kursie Działań Rozpoznawczych. Kurs odbył się w Ostrowie Mazowieckim. Tym razem podczas ćwiczeń skupiono się na procedurze wzywania wsparcia ogniowego.

Terytorialsi ze Śremu szkolili się z działań rozpoznawczych

Dla żołnierzy ze śremskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej Kurs Działań Rozpoznawczych był czasem intensywnego szkolenia. Zanim jednak mogli oni przystąpić do szkolenia instruktorzy sprawdzili, czy są dobrze przygotowani. "Sprawdzian" polegał na trzykilometrowym biegu z bronią, a także zaliczeniu testy z zakresu topografii i rozpoznawania pojazdów armii obcych.

Śremianie szkolili się w procedurze wzywania wsparcia ogniowego

To już czwarta edycja Kursu Działań Rozpoznawczych. Listopadowa edycja miała m.in. doskonalić umiejętności związane z procedurą „call for fire”, czyli wzywanie wsparcia ogniowego. Instruktorzy z Centrum Szkolenia WOT uczyli żołnierzy naprowadzania artylerii w języku polskim i angielskim

- przekazuje por. Anna Jasińska-Pawlikowska i dodaje, że na zajęciach pojawił się również starszy podoficer dowództwa WOT – st. chor. sztab. Mirosław ZIARNIAK, który był jednym z pierwszych w Polsce JTAC (Joint Terminal Attack Controller), czyli osobą, która kieruje działaniami samolotów bojowych, zaangażowanych w bliskie wsparcie powietrzne i inne ofensywne operacje lotnicze z pozycji wysuniętej) dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem.

Pierwszą część kursu zakończyła gra terenowa odbywająca się na terenie miasta Ostrów Mazowiecka. Żołnierze prowadzili działania w ubraniach cywilnych. Ich celem było przejęcie informacji oraz sprzętu, niezbędnego do wykonania zadania podczas „pętli taktycznej”

- wyjaśnia porucznik Jasińska Druga i dopowiada, że druga to długa, 72-godzinna pętla taktyczna.

Żołnierze wykonali nocne marsze z użyciem noktowizji, założyli bazę rozpoznawczą, przeprowadzili rozpoznanie obiektów wraz z przejęciem zapasu środków saperskich, potrzebnych do przeprowadzenia zasadzki. Całość działań zakończył atak na konwój nieprzyjaciela, odskok z miejsca zasadzki oraz odparcie kontrataku sił szybkiego reagowania przeciwnika

- podsumowała przebieg zadań wyznaczonych śremskim terytorialsom rzeczniczka 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto