Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TUL Śrem. Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych z letnią sesją w powiecie śremskim

Bartosz Klimczuk
Bartosz Klimczuk
Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych z letnią sesją w powiecie śremskim
Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych z letnią sesją w powiecie śremskim Bartosz Klimczuk
TUL Śrem. Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych tym razem na swoją dziesięciodniową letnią sesję obrało Wielkopolskę, a konkretnie powiat śremski. To właśnie nasz region miał być przyczynkiem do poszerzania wiedzy o patriotyzmie mieszkańców Wielkopolski dzisiaj i w przeszłości.

TUL Śrem. Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych z letnią sesją w powiecie śremskim

Uniwersytet Ludowy jako instytucja narodził się w XIX wieku w Danii. Jest to w skrócie mówiąc organizacja oświatowo-wychowawcza edukująca dorosłych, która spełnia swoje zadania jednak w nurcie oświaty pozaszkolnej. Cechą charakterystyczną Uniwersytetów Ludowych jest kładzenie nacisku na wiedzę z zakresu humanistyki i połączenie edukacji z metodą wychowania internatowego.

W całej Polsce działają zarządy oddziałów regionalnych TUL, także w Śremie. Członkami tego gremium w naszym regionie jest m.in. Janusz Taciak i Roman Szydłowski. To oni są właśnie gospodarzami tegorocznej letniej sesji, zatytułowanej „Patriotyzm Wielkopolan”. Punktem wypadowym oraz bazą dla kilkudziesięciu członków Towarzystwa, którzy zawitali do Śremu, jest internat i szkoła rolnicza w Grzybnie.

Jak co roku, członkowie Towarzystwa spotykają się gdzieś w Polsce. Członkami Towarzystwa są głównie nauczyciele z pasją, którzy kilkadziesiąt lat temu pracowali na wsiach lub małych miasteczkach. W tym roku widzimy się wszyscy w Śremie - mówi Roman Szydłowski.

Działacze TUL mieli już okazję zobaczyć Śrem podczas letniej sesji w 2016 roku. Tym razem do naszego powiatu przyjechało ponad 60 osób z różnych stron Polski - dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego czy łódzkiego. Członkowie Towarzystwa wyjeżdżali oczywiście także poza Śrem, między innymi do pałacu w Rogalinie, do Poznania, do Kluczewa czy zamku w Gołuchowie.

Jednym ze śremskich punktów programu była wizyta w muzeum. Tam działacze TUL dowiedzieli się nieco o najnowszych pomysłach tej instytucji na szerzenie wiedzy historycznej o regionie, chociażby poprzez organizacje corocznego konkursu wiedzy o Józefie Wybickim i symbolach narodowych (są plany, aby w przyszłym roku, z okazji 200. rocznicy śmierci autora Hymnu Polski, finał ogólnopolski konkursu odbył się właśnie w śremskim muzeum), a także tworzenie filmów w ramach cyklu "Res Gestae", czy "Minuta z Historią". Członkowie TUL posłuchali tutaj także wykładu Danuty Płygawko o śremskim wkładzie w Powstaniu Wielkopolskim, czy Zdzisława Żeleźnego pn. "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy w Śremie".

Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych z letnią sesją w powiecie śremskim

TUL Śrem. Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych z letnią sesją ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto