Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Śremie: architektoniczny "koszmarek"?

Bartosz Klimczuk
W Śremie: architektoniczny "koszmarek"?
W Śremie: architektoniczny "koszmarek"? fot. Bartosz Klimczuk
Budynek nowo powstającej galerii znajdującej się przy rondzie Armii Krajowej jest już na wykończeniu. Wielu śremian z ciekawością przyglądało się postępującym pracom budowlanym. Opinie na temat obecnego kształtu budynku są jednak różne.

Zbyt „nowocześnie” i „ciemno”

- Moim zdaniem ten budynek kompletnie nie pasuje do sąsiednich - mówiła jedna z mieszkanek miasta. - Proszę spojrzeć tylko na otoczenie - powiedziała, wskazując jednocześnie na okoliczne budynki. - Jak dla mnie jest on zbyt „nowoczesny” - mówiła pani Krystyna. - Wiem, że galerie handlowe w Polsce tak wyglądają, ale moim zdaniem tutaj to nie pasuje - kontynuowała.

W opinii większości pytanych przez „Tygodnik Śremski” przechodniów najczęściej galeria określana jest właśnie jako „zbyt nowoczesna”. Co konkretnie skrywa się według śremian pod tym określeniem? Zbyt dziwny kształt budynku, rozmieszczenie i wygląd okien, materiał z jakiego wykonano galerię - to tylko niektóre przykłady.

- Dla mnie ta budowla jest przede wszystkim zbyt „ciemna” - powiedziała pani Maria. - Okoliczne budynki są jednak znacznie jaśniejsze - kontynuowała. Zwróciła także uwagę, że wygląd może wpływać w pewnych sytuacjach na samopoczucie mieszkańców miasta. - Jesienią i zimą kolory galerii mogą moim zdaniem działać bardzo depresyjnie - stwierdziła pani Maria. Rozmówczyni „Tygodnika Śremskiego”, tak jak z resztą większość pytanych, nie potrafiła jednoznacznie ocenić, czy wygląd galerii jej się podoba czy nie.

Odpowiedzialność zbiorowa

Według informacji otrzymanych od Tomasza Mazurczaka, śremskiego architekta, takie projekty nigdy nie są wyłącznie urzeczywistnieniem prywatnej wizji projektanta. Jest on, w jego opinii, przede wszystkim zobowiązany do przestrzegania wymagań, będących wypadkową potrzeb i możliwości określonych przez gminę oraz inwestora. - Praca architekta jest tylko jednym z wielu elementów składowych inwestycji - powiedział.

- Budynek powstaje zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy oraz po konsultacji z konserwatorem zabytków - powiedziała Jolanta Strzelec, z ramienia inwestora utrzymująca nadzór nad budową. - Wobec ostatecznego projektu nie było sprzeciwu właścicieli sąsiadujących działek - kontynuowała. W rozmowie z „Tygodnikiem Śremskim” nie ukrywała jednak zdziwienia, jeśli chodzi o dotychczasową ocenę wyglądu budynku wystawioną przez mieszkańców miasta.

Podczas rozmowy z Jolantą Strzelec, był także obecny przedstawiciel inwestora. - Wiele zmian jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny wprowadziliśmy pod wpływem wskazań konserwatora zabytków - powiedział. Dodał także, że budynek należy oceniać dopiero, gdy zostanie ostatecznie ukończony.

Teren, gdzie jest budowana galeria, znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Grażyna Mętkowska z wydziału do spraw zabytków nieruchowych Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków potwierdza słowa przedstawiciela inwestora.

- Ostateczny projekt został zatwierdzony po wprowadzeniu wytycznych określonych przez Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków - powiedziała. Wskazania dotyczyły między innymi koloru cegły klinkierowej oraz ścian galerii.

W Śremie: architektoniczny "koszmarek"?

Prognoza pogody na czwartek:

Źródło: vivi24 / x-news

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto