MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

WTZ Śrem: EKO-Edukatorzy będą prowadzić zajęcia dla dzieci. Ekologiczny projekt Warsztatu Terapii Zajęciowej

OPRAC.:
Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Warsztat Terapii Zajęciowej w Śremie
Śremskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych TRÓJKA wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej realizuje innowacyjny projekt EKO-Edukator skierowany do osób z niepełnosprawnościami. Na czym dokładnie polega i jakie są jego cele?

Cele projektu EKO-Edukator

Organizatorzy postawili sobie cztery główne cele projektu. Najważniejszy z nich to wzmocnienie i podniesienie kompetencji zawodowych i społecznych 15 osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znaczącym.

Beneficjentami projektu są uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Śremie, którzy nabędą wiedzę na temat ekologicznego podejścia do żywności. Kolejnymi założeniami są integracja i współpraca z lokalnym społeczeństwem, wzmocnienie wiary na wpływ we własne życie, przeciwdziałanie stereotypowemu postrzeganiu grup wykluczonych społecznie. Realizacja projektu odbędzie się poprzez szkolenia, warsztaty oraz spotkania edukacyjne.
- mówi Anna Jastrząbek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Śremie.

Jak dodaje nasza rozmówczyni szkolenie EKO – Edukatorów dla 15 osób z niepełnosprawnością będzie praktycznym narzędziem nabycia wiedzy i umiejętności do pełnienia tej roli.

Warsztaty podstawą przygotowania EKO-Edukatorów

Każdy uczestnik w ramach szkolenia będzie mógł liczyć na indywidualne poradnictwo psychologiczne. Dzięki temu będzie można poznać mocne strony przyszłych EKO-Edukatorów. Dodatkowo w ramach projektu przygotowano warsztaty grupowe „Ja EKO-Edukator”:

  • Warsztaty „Komunikacja z dziećmi” mające na celu zdobycie wiedzy i umiejętność w porozumiewaniu się z najmłodszymi,
  • Warsztat nauki zabaw integracyjnych jako niezbędny element procesu grupowego – podstawa współpracy i nieodzowny warunek wspólnych efektywnych spotkań edukacyjnych
  • Warsztaty ekologiczno-edukacyjne dotyczące ekologicznej uprawy warzyw i  ziół, odbywające się w części teoretycznej i praktycznej

Do tej pory odbyło się 70 godzin warsztatów oraz 25 godzin poradnictwa psychologicznego.

Ekologiczne zajęcia dla najmłodszych

Uczestnicy projektu po przejściu przygotowań będą prowadzić spotkania edukacyjno-integracyjne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z klas 1-3. Takie działania będą przeprowadzone w co najmniej dwóch szkołach podstawowych i co najmniej jednym przedszkolu na terenie Powiatu Śremskiego. Podczas zajęć dzieci będą poznawać wiedzę na temat ekologicznej uprawy warzyw i ziół. Poznają także tworzenie eko przetworów zgodnie z zasadą zero waste oraz podstawy z zakresu pszczelarstwa. Warto dodać, że część roślin wykorzystywanych w zajęciach będzie zasadzona w ogrodzie RAJ-KA przy śremskim WTZ i nowej szklarni.

Pozwolić wejść na rynek pracy

Takie nowoczesne metody wsparcia osób z niepełnosprawnościami mają pozwolić im wejść na rynek pracy. Dzięki temu zwiększy się poczucie własnej wartości, wzmocnienie wiary na wpływ we własne życie i podejmowanie nowych wyzwań w roli EKO-Edukatorów.

Realizując projekt chcemy w szczególności zwrócić uwagę na możliwość wprowadzania innowacyjnych form nabywania nowych doświadczeń i umiejętności społecznych oraz zawodowych osób z niepełnosprawnościami poprzez pełnienie roli Eko-Edukatora.

- dodaje Anna Jastrząbek.

Na realizację projektu przyznano dotację w wysokości 20 550,00 EUR. Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Śremski Warsztat Terapii Zajęciowej ma szklarnię w swoim og...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto