Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolędy zabrzmiały w Muzeum Śremskim. Śremskie kolędowanie to już nasza tradycja

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Kolędy zabrzmiały w Muzeum Śremskim. Śremskie kolędowanie to już nasza tradycja
Kolędy zabrzmiały w Muzeum Śremskim. Śremskie kolędowanie to już nasza tradycja Katarzyna Baksalary
Muzeum Śremskie zaprosiło mieszkańców Śremu i okolic do wspólnego kolędowania. Koncert kolęd i pastorałek odbył się w niedziele popołudnie 15 stycznia. Chętnych do wspólnego śpiewania nie brakowało. Na osoby biorące udział w śremskim kolędowaniu czekały śpiewniki oraz ekran z tekstem, który ułatwiał przypomnienie sobie tekstów wszystkich najbardziej znanych kolęd. Śremskie kolędowanie uświetniły swoimi głosami Urszula Ciesielska i Stanisława Mozgawa oraz zespół gitarowy w składzie Julian Bąkowski, Witalis Sąsiadek i Paweł Szymenderski. Zabrakło w tym roku Marka Królikowskiego, który jest wieloletnim prowadzącym śremskie kolędowanie, jednak w tym roku nie mógł przybyć i zastąpił go Grzegorz Pawlak z Muzeum Śremskiego.

Muzeum Śremskie znów zaprosiło w swoje progi. Tym razem na śremskie kolędowanie

Kolędy to pieśni niezwykłe, śpiewane w szczególnym czasie dla każdego katolika, a mianowicie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jak zauważył Grzegorz Pawlak z Muzeum Śremskiego, witając gości na rozpoczęcie śremskiego kolędowania:

Wynika to z charakteru tego czasu oraz atmosfery, jaka mu towarzyszy. Jesteśmy w znacznie większym stopniu skoncentrowani na Bogu niż w każdym innym dniu całego roku. To wyjątkowy czas, może dzisiaj nieco bardziej skomercjalizowany, ale wciąż mający swoją magię, niezwykłą i niepowtarzalną.

Początkowo kolęda była po prostu radosną pieśnią noworoczną towarzyszącą składaniu sobie życzeń w związku z zakończeniem się Starego Roku i nadejściem Nowego. Z czasem jednak pieśni te ewoluowały i przyjęły charakter, który znamy współcześnie. Pierwszą kolędę stworzył nie kto inny niż święty Franciszek z Asyżu. Najstarszą polską kolędą jest natomiast pieśń rozpoczynająca się od "Zdrów bądź, Królu Anielski". Pieśń ta pochodzi z początków XV wieku.

Jak długo można śpiewać kolędy?

Przyjmuje się, że kolędy w kościele katolickim śpiewa się od Pasterki do Chrztu Pańskiego, czyli pierwszej niedzieli po święcie Trzech Króli, czyli 6 stycznia. W polskiej tradycji okres ten jest nieco dłuższy i kolędy spokojnie mogą wybrzmiewać aż do początku lutego.

Żartobliwie rzecz ujmując, kolędowanie w Muzeum Śremskim oraz wszystkie zaplanowane do końca stycznia koncerty kolęd i pastorałek odbywają się na tzw. legalu.

Kolędy zabrzmiały w Muzeum Śremskim. Śremskie kolędowanie to już nasza tradycja
Podczas niedzielnego kolędowania zaśpiewano m.in. kolędy: Cicha noc; Lulajże, Jezuniu; Jezus malusieńki czy Gdy śliczna PannaKatarzyna Baksalary

Czym się różni kolęda od pastorałki?

Podczas koncertu kolęd w Muzeum Śremskim można było posłuchać również pastorałek. Czym one się różnią od kolęd?

Pastorałkę w zasadzie można uznać za kolędę, jednak co charakterystyczne dla tego utworu nawiązuje on do życia codziennego. Faktem jest również to, że pastorałki nie są śpiewane podczas nabożeństw.

Tradycja kolęd w Polsce jest bardzo długa i bogata

W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. W XIX wieku rozpoczęto na większą skalę zbieranie kolęd i pastorałek, a punktem odniesienia jest wydany w 1843 zbiór "Pastorałki i kolędy z melodiami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane" autorstwa księdza Michała Mioduszewskiego

- zdradził zebranym w Muzeum Śremskim Grzegorz Pawlak i dodał, że kolędy polskie jako jedne z nielicznych w Europie są żywym elementem tzw. kolędowania po domach.

Kolędy jak żywy organizm rodziły się w różnych ważnych dla Polski i nie tylko chwilach

Na koniec warto wspomnieć, że znane są także kolędy aktualizowane, związane z ważnymi wydarzeniami dziejowymi: powstaniami narodowowyzwoleńczymi, wojnami światowymi czy też stanem wojennym. Poza tym wciąż powstają też nowe kolędy, komponowane są przez współczesnych twórców. Często popularność współczesnych kolęd dorównuje kolędom tradycyjnym i na stałe pojawiają się w naszych śpiewnikach.

Kolędy zabrzmiały w Muzeum Śremskim. Śremskie kolędowanie to już nasza tradycja

Kolędy zabrzmiały w Muzeum Śremskim. Śremskie kolędowanie to...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto