Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Mieczysław Matuschek został upamiętniony. Na elewacji śremskiego kościoła pofranciszkańskiego odsłonięto pamiątkową tablicę

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Ksiądz Mieczysław Matuschek, twórca Konwiktu Arcybiskupiego w Śremie został upamiętniony. Wszystko za sprawą tablicy pamiątkowej, która została umieszczona na ścianie Kościoła Pofranciszkańskiego pw. Narodzenia NMP znajdującego się przy ulicy Poznańskiej. W środę 21 grudnia symbolicznie odsłonięto wspomnianą tablicę.

Twórca śremskiego Konwiktu Arcybiskupiego ma swoją tablicę pamiątkową

Ksiądz Mieczysław Matuschek, twórca Konwiktu Arcybiskupiego w Śremie został upamiętniony. Wszystko za sprawą tablicy pamiątkowej, która została umieszczona na ścianie Kościoła Pofranciszkańskiego pw. Narodzenia NMP znajdującego się przy ulicy Poznańskiej. W środę 21 grudnia symbolicznie odsłonięto wspomnianą tablicę.

W skromnej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Muzeum Śremskiego, władz samorządowych i zaproszeni goście. Tablica upamiętniająca ks. Mieczysława Matuschka, która zawisła na elewacji kościoła pofranciszkańskiego została poświęcona przez ks. prałata Mariana Bruckiego, proboszcza parafii NMP Wniebowziętej w Śremie.

Tomasz Barylski

Dr Danuta Płygawko - autorka biogramu ks. Matuschka

Po części oficjalnej w miejscu dawnego konwiktu przy Franciszkańskiej odbyła się krótka prelekcja dr Danuty Płygawko, która przypomniała sylwetkę ks. Matuschka.

Dowiedziałam się, że pod Kórnikiem mieszka bratanica księdza Matuschka. Okazało się, że ona wraz z siostrą zebrały wszystkie osobiste dokumenty księdza Matuschka. Miałam dostęp do tych dokumentów i dzięki temu ta tablica jest tak dokładna

- zdradziła dr Płygawko.

Tomasz Barylski

Idea upamiętnienia tej zasłużonej postaci zrodziła się podczas śremskiego spaceru historycznego, którego inicjatorem jest Zdzisław Żeleźny.

Pomysł na upamiętnienie księdza Matuschka pojawił jeszcze przed pandemią. Ostatnie dwa lata nie były jednak dobrym czasem na takie inicjatywy, dlatego dopiero teraz nabrała ona realnego kształtu i po konsultacji między innymi z burmistrzami oraz profesor Płygawko, która poparła ten pomysł przerodził się on w interpelację

- powiedział w sierpniu na naszych łamach radny miejski.

Ks. Mieczysław Matuschek - krótko o samym twórcy śremskiego konwiktu

Ksiądz Matuschek urodził się w 1888 roku w Budach w powiecie krotoszyńskim. W Śremie pojawił się 1915 roku, kiedy został profesorem śremskiego gimnazjum. Początkowo nauczał w szkole przy ul. Poznańskiej religii oraz greki, a także sprawował opiekę duchową nad uczniami szkoły. Był również spowiednikiem śremskich elżbietanek. W 1917 roku dopiął swego i po kilku latach starań działalność rozpoczął śremski konwikt. Pod opieką księdza Matuschka wkrótce znalazło się 40 chłopców zamieszkujących ten internat.

Tomasz Barylski

To jednak nie koniec działalności księdza w Śremie. W następnych latach był między innymi mężem zaufania Naczelnej Rady Ludowej na powiat śremski, przez pewien czas kierował po śmierci dyrektora gimnazjum szkołą, opiekował się harcerzami z drużyny im. Sienkiewicza oraz był członkiem Towarzystwa Upiększania Miasta w Śremie. Za sprawą duchownego w Śremie powstało również żeńskie gimnazjum finansowane przez pewien czas z dotacji gminy.

Ostatecznie jednak ksiądz Mieczysław Matuschek 1927 roku podupadł na zdrowiu i zgodnie z zaleceniem lekarza zdecydował się poszukiwać spokojniejszego zajęcia z dala od szkolnego hałasu i zgiełku. Tak trafił on do Kórnika, gdzie został proboszczem tamtejszej parafii. Tak jak i w Śremie, tak i w Kórniku ksiądz angażował się w życie społeczne miasta. W 1939 roku został aresztowany przez Niemców. Uniknął egzekucji na kórnickim rynku 20 października. W 1940 roku ksiądz Matuschek został aresztowany przez Gestapo i uwięziony w obozie Dachau, gdzie zmarł 5 maja 1940 roku.

Informacje na temat życia ks. Mieczysława Matuschka zaczerpnięto ze "Słownika Biograficznego Śremu" pod redakcją Danuty Płygawko i Adama Podsiadłego. Autorką biogramu księdza jest Danuta Płygawko.

Ks. Mieczysław Matuschek został upamiętniony. Na elewacji śr...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto