Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja Szkółek Kórnickich. To najstarszy taki zakład w Polsce

OPRAC.:
Aleksandra Marciniak
Aleksandra Marciniak
Pixabay
Po ponad dwustu latach działalności, decyzją władz Polskiej Akademii Nauk, Szkółki Kórnickie zostaną zlikwidowane. Zakład był bardzo chętnie odwiedzany również przez średzkich pasjonatów ogrodnictwa. Było to najstarsze takie miejsce w Polsce.

Historia Szkółek Kórnickich

Jak informują Szkółki Kórnickie, zakład istnieje od 1820 roku i należy do najstarszych zakładów w Polsce. Szkółki założone zostały przez ówczesnych właścicieli Kórnika – Działyńskich. Zarówno hrabia Tytus Działyński, jak i jego syn, Jan, przejawiali zamiłowanie do dendrologii oraz dużą wiedzę na temat zasad introdukcji i aklimatyzacji drzew i krzewów. W drugiej połowie XIX wieku na terenie obecnego parku powstała jedna z najbogatszych kolekcji roślin w Europie, złożona z około 1500 gatunków.

W 1924 roku ostatni właściciel, Władysław Zamoyski, przekazał dobra kórnickie narodowi polskiemu i utworzono fundację „Zakłady Kórnickie”. Dwa lata później mianowany kierownikiem „Ogrodów Kórnickich” został, znany dendrolog i pomolog, Antoni Wróblewski. W trakcie swojej pracy rozwinął i powiększył powierzchnię szkółek z 10 do 20 ha, a liczba roślin w kolekcji przekroczyła 4000 gatunków i odmian. Cenniki szkółek kórnickich należały wówczas do najzasobniejszych ofert handlowych w Polsce.

W 1952 roku fundacja "Zakłady Kórnickie" została przejęta przez Polską Akademię Nauk, stanowiąc część Zakładu Doświadczalnego. Obecnie powierzchnia upraw szkółkarskich wynosi ponad 40 ha, z czego uprawy gruntowe stanowią ok. 36 ha, natomiast uprawy w pojemnikach 4 ha.

Koniec ze Szkółkami

Zakład Doświadczalny w Kórniku od lat nie prowadzi działalności badawczej, a działalność gospodarcza nie jest wystarczająco efektywna, by szkółki mogły się dalej rozwijać. Wraz z okresem transformacji ustrojowej w Polsce w okolicy powstało wiele konkurencyjnych szkółek. Niska rentowność sprzedaży materiałów szkółkarskich Zakładu w dużej mierze bilansowana była dochodami z działalności rolniczej na gruntach użyczonych. Sytuacja ta powodowała, że Zakład nie wypracowywał środków na modernizację infrastruktury technicznej i parku maszynowego, co w dłuższej perspektywie czasowej przyczyniało się do dekapitalizacji majątku jednostki

- wyjaśniła Monika Chrobak rzeczniczka prasowa PAN, w wywiadzie dla Głosu Wielkopolski

Obecnie ogłoszona została wielka wyprzedaż roślin ze Szkółek Kórnickich. Potrwa ona do końca działalności zakładu, czyli 31 grudnia 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Likwidacja Szkółek Kórnickich. To najstarszy taki zakład w Polsce - Środa Wielkopolska Nasze Miasto

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto