Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie posprzątali zapomniany cmentarz protestancki w Grodzewie

OPRAC.: red.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie posprzątali zapomniany cmentarz protestancki w Grodzewie
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie posprzątali zapomniany cmentarz protestancki w Grodzewie fot. Szkoła Podstawowa w Dąbrowie
Wszystkich Świętych i Zaduszki coraz bliżej i w związku z tym klasa siódma ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie wzięła udział w nietypowej lekcji historii. Grupa uczniów udała się do lasu w pobliskim Grodzewie, gdzie znajduje się nieco zapomniany cmentarz protestancki.

Niecodzienna lekcja historii uczniów z SP w Dąbrowie

Celem odwiedzin uczniów siódmej klasy szkoły z Dąbrowy na cmentarzu było uporządkowanie nieco tego miejsca oraz zapalenie zniczy, a także poznanie nieco bardziej historii, która jest tuż obok.

Inicjatorem tej akcji i odnowienia zaniedbanego cmentarza była Iwona Grabarkiewicz, wychowawczyni klasy i nauczyciel historii. Uczniowie z wielką werwą i poszanowaniem wysprzątali groby i ich obejście, zapalili przyniesione znicze i oddali się chwili zadumy - wyjaśnia Marcin Szydłowski, dyrektor szkoły, który również zaangażował się w tę niecodzienną lekcję lokalnej historii.

Będą dbali o cmentarz nie tylko przy okazji Wszystkich Świętych

Odwiedziny na dawnym cmentarzu w Grodzewie nie będzie sprawą jednorazową dla uczniów szkoły w Dąbrowie. Szkoła postanowiła zaopiekować się tym miejscem i małymi kroczkami poprawić stan całego cmentarza.

Będziemy się nim opiekować nie tylko w czasie listopadowego święta - przekazuje Marcin Szydłowski i dodaje, że wraz z wychowawczynią klasy jest dumny z postawy i zaangażowania uczniów. - Taka praca to najskuteczniejsza metoda nauczania i wychowania - dodaje na koniec.

Historia cmentarza w Grodzewie

Więcej o cmentarzu w Grodzewie można dowiedzieć się m.in. dzięki pasji do lokalnej historii Bogusława Kuika z Grzybna, który jakiś czas temu odwiedził to miejsce i opracował informacje na jego temat.

Można z nich się m.in. dowiedzieć, że cmentarz w Grodzewie postał najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku, a najstarszy nagrobek należy do Ernsta Jaensch'a i pochodzi z 1909 roku.

Jest też ciekawostka dotycząca tego cmentarza, o której Bogusławowi Kiukowi podczas wizyty tam opowiedziała spotkana kobieta, a mianowicie według jej słów ostatni pochówek w tym miejscu miał odbyć się 1952 roku.

Źródło: grzybno.info.pl

Zobacz też na Śrem NaszeMiasto.pl:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto