Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Śremie: Warsztaty Terapii Zajęciowej pomagają już ponad rok!

Bartosz Klimczuk
Warsztaty Terapii Zajęciowej pomagają już ponad rok!
Warsztaty Terapii Zajęciowej pomagają już ponad rok! Nadesłane
Dokładnie trzydziestu niepełnosprawnych uczestników odnalazło swoje miejsce w sześciu zorganizowanych na terenie szpitala powiatowego pracowniach

O tym, jak ważne miejsce zajmuje praca w życiu osób niepełnosprawnych mieliśmy już okazję pisać na łamach „Tygodnika Śremskiego”. Redakcja zwracała wtedy uwagę na niewielki zakres (w porównaniu do lat wcześniejszych) zaspokajania dużych potrzeb przez swego czasu masowo likwidowane Zakłady Pracy Chronionej. Ich funkcja była o tyle istotna, że współcześni pracodawcy nie kryją obaw, jeśli chodzi o np. zatrudnianie osób cierpiących na zespół Downa. Między innymi właśnie dlatego aby ułatwić śremskim niepełnosprawnym odnalezienie się w realiach dzisiejszego rynku pracy oraz podnieść ich kwalifikacje powstały w zeszłym roku Warsztaty Terapii Zajęciowej.

- Jestem z wykształcenia pedagogiem specjalnym, który na co dzień pracuje w szkole o takim właśnie profilu - mówiła Dominika Stefaniak, kierowniczka WTZ.

Rozmówczyni „TŚ” bardzo dobrze zna środowisko osób niepełnosprawnych. Jak sama wspominała, współpracowała na przestrzeni lat z wieloma ośrodkami, które przystosowane są do niesienia pomocy osobom cierpiącym na różne niepełnosprawności.

- Zanim jeszcze powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Śremie, byłam w szkole wychowawczynią najstarszej grupy przygotowywanej do wkroczenia w rynek pracy - opowiadała Dominika Stafeniak. Dla tych osób, szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, znalezienie zatrudnienia było bardzo trudne.

- Ze względu na to, że dla niepełnosprawnych po zakończeniu edukacji nie było żadnego zajęcia, najczęściej te osoby zostawały po prostu w domu - ze smutkiem wzmiankowała kierowniczka WTZ.

- Wprawdzie na terenie Śremu działają dwa ośrodki , które przygotowują niepełnosprawnych do życia w obecnym społeczeństwie , ale są one zwykle całkowicie przepełnione - przyznawała Dominika Stefaniak. Ze względu na te i kilka innych czynników narodził się pomysł, aby stworzyć w Śremie Warsztaty Terapii Zajęciowej.

- Tego typu inicjatywy działają w innych powiatach już od kilkunastu lat. Postanowiliśmy więc z rodzicami niepełnosprawnych pociech udać się do starosty i opowiedzieć mu o pomyśle - powiedziała kierowniczka WTZ. Jak się okazało, Zenon Jahns przyjął bardzo pozytywnie inicjatywę i zaoferował swoją pomoc.

- Na pewno największym problemem było znalezienie odpowiedniego miejsca, które byłoby dostosowane do funkcjonowania w nim osób niepełnosprawnych. Nawet jak udało nam się znaleźć takie lokalizacje, to czynsze znacznie przekraczały nasze skromne zdolności finansowe - mówiła Dominika Stefaniak. Na szczęście swojego wsparcia udzielił wtedy starosta.

- Pan Zenon Jahns wpadł na pomysł wykorzystania nieużywanego skrzydła w szpitalu powiatowym. Słowo się rzekło - szybko ruszyły prace remontowe w wyznaczonym miejscu - powiedziała kierowniczka WTZ. Modernizacja pomieszczeń trwała prawie całą jesień. Pierwszego grudnia zeszłego roku śremskie Warsztaty Terapii Zajęciowej zaczęły oficjalnie działać.

- Część z naszych uczestników stanowią absolwenci szkoły specjalnej. Nie są to osoby w pełni samodzielne, wiele z nich nie może pozostać np. sama w domu. Warsztaty Terapii Zajęciowej zapewniają im nie tylko opiekę, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności i zdobywanie doświadczenia - tłumaczyła Dominika Stefaniak.

Warsztaty działają przez pięć dni w tygodniu od siódmej rano do piętnastej popołudniu. Pierwsze godziny poświęcone są na dowóz uczestników WTZ z gminy Śrem, Dolsk i Książ specjalnym busem do siedziby w szpitalu powiatowym. O dziewiątej ruszają zajęcia w pracowniach pod okiem terapeutów.

- Na Warsztatach mamy łącznie do dyspozycji sześć pracowni. Pracownię rękodzieła, na której w ramach zajęć stolarskich uczestnicy uczą się jak korzystać z narzędzi i oraz w podstawowym zakresie odnawiać meble; pracownię krawiecko-dziewiarską; pracownię multimedialną, gdzie oprócz obsługi komputera przygotowywana jest również WTZ-owa gazetka; pracownię ogrodniczo-bukieciarską; pracownię artystyczną oraz pracownię gospodarstwa domowego - wyliczała kierowniczka WTZ. Do tego zbioru należy dołączyć także salę rehabilitacyjną.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że śremskie Warsztaty Terapii Zajęciowej oferują uczestnikom także wiele innych form spędzania czasu. Dominika Stefaniak ma nadzieję, że dzięki staraniom pracowników WTZ lokalni pracodawcy przekonają się do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Oni zdecydowanie także są wartościowymi i sumiennymi pracownikami.

W Śremie: Warsztaty Terapii Zajęciowej pomagają już ponad rok!

Sprawdzone patenty gwiazd na udane święta:

Źródło: Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Śremie: Warsztaty Terapii Zajęciowej pomagają już ponad rok! - Śrem Nasze Miasto

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto