Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Śrem się starzeje. W minionym roku zmarło więcej osób zameldowanych w Śremie i gminie Śrem niż się urodziło

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Świat się starzeje i nie jest inaczej w przypadku gminy Śrem. Tu też, przeglądając statystyki, można zauważyć ten trend. W minionym 2023 roku w gminie Śrem zmarło więcej osób zameldowanych w mieście lub gminie, niż się urodziło, a to raczej nie jest dobra wróżba na przyszłość.

Spis treści

Społeczeństwo Polski się starzeje. Widać to również w gminie Śrem

Główny Urząd Statystyczny od lat obserwuje nasilający się w Polsce proces starzenia się społeczeństwa. Na koniec 2021 r., jak wynika z raportu GUS "Sytuacja osób starszych w Polsce w 2021 r.", "liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,7 mln i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o 0,2%. Odsetek osób starszych w populacji Polski osiągnął poziom 25,7 proc. Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2030 ma wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 r. wynieść 13,7 mln. Osoby starsze będą stanowiły około 40 proc. ogółu ludności Polski".

Prezentowany przez GUS trend można zauważyć także w gminie Śrem. Więcej osób umiera, niż się rodzi.

Za mało dzieci przybywa, które są zameldowane w Śremie i gminie Śrem

Nie tak dawno informowaliśmy o najchętniej wybieranych przez rodziców imionach dla dzieci urodzonych w gminie Śrem. Wówczas wskazywaliśmy, że śremskim Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzono 837 aktów urodzenia. Nie wszystkie maluchy jednak są mieszkańcami Śremu lub gminy Śrem. Większość dzieci urodzonych w 2023 roku, których akty urodzenia były sporządzone w tutejszym USC, to dzieci zameldowane poza gminą. Nowo narodzeni śremianie to zaledwie 245 dzieci, czyli niecałe 30 procent.

Najwięcej dzieci zameldowanych w Śremie lub w gminie Śrem na świat przyszło w styczniu. Urodziło się wówczas 30 małych śremianek i śremian. Kolejnymi miesiącami z wysoką liczbą narodzin były sierpień (28 urodzonych dzieci) i marzec (24 urodzonych dzieci). Najmniej dzieci przyszło na świat w kwietniu i grudniu. Wówczas urodziło się 15. małych śremianek i śremian.

Ponad 300 osób zameldowanych w Śremie i gminie Śrem umarło w 2023 roku

Liczba aktów urodzeń dzieci zameldowanych mieście i gminie Śrem jest znacznie mniejsza niż liczba zarejestrowanych zgonów. W minionym roku zmarło o 135 osób więcej niż się urodziło. Urząd Stanu Cywilnego w Śremie w minionym roku wystawił 640 akty zgonu. 380 dotyczy osób zameldowanych w Śremie lub w gminie Śrem.

Najwięcej śremian odeszło w grudniu (42 sporządzone akty zgonu) oraz w marcu (41 sporządzonych aktów zgonu).

Ogólne statystyki USC Śrem nieco bardziej optymistyczne

Na koniec dodamy jeszcze, że powyższe statystyki dotyczyły tylko osób zameldowanych w Śremie i gminie Śrem. Jeśli chodzi o ogólną statystykę wystawiania aktów przez Urząd Stanu Cywilnego w Śremie, to sprawy mają się nieco inaczej. Patrząc na całość wszystkich wystawionych aktów, to urodzeń było jednak więcej, niż zgonów.

W całym 2023 roku śremski USC wydał łącznie 837 aktów urodzeń, natomiast jeśli chodzi o akty zgonu, to było ich 640. Patrząc więc z tej strony na statystyki, to ogółem na świat przyszło 197 osób więcej, niż z niego odeszło. Jak już wspominaliśmy, statystyki te dotyczą ogólnej liczby wszystkich wystawionych aktów, a nie tylko osób zameldowanych w Śremie lub gminie Śrem.

Zobacz też na ŚremNaszeMiasto.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto