MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedzili odlewnię w Śremie i rozwiązali quest o śremskich odlewnikach. Zła pogoda nie przeszkodziła nikomu w poznawaniu miasta na nowo!

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Śrem to miasto bardzo ściśle w swojej historii współczesnej powiązane z odlewnią żeliwa. Historia zakładu oraz pobliskiego osiedla to historia rozbudowy miasta i sprawienia, że było ono prężnie rozwijającym się ośrodkiem. W sobotę 20 kwietnia chętni mogli skorzystać z okazji do zwiedzenia śremskiej odlewni i zobaczenia tego kultowego dla miasta miejsca, oraz do lepszego poznania miasta dzięki questowi!

Odlewnia żeliwa to kultowe miejsce w Śremie

Śrem to miasto mocno związane z odlewnią żeliwa. To było miejsce pracy wielu ludzi, przy zakładzie działała szkoła średnia, był też basen. Całe śremskie osiedle Jeziorany to zasługa odlewni żeliwa, gdyby nie ona, być może nigdy by nie powstało. Śremska odlewnia to również park, który niegdyś pełnił przede wszystkim strefy ochronnej, a z czasem zmienił się w miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców.

Nie dziwi zatem sentyment mieszkańców do tego zakładu pracy oraz do miejsc z nim związanych. Każda okazja do zwiedzenia odlewni to niezwykła gratka zarówno dla starszych mieszkańców Śremu jak i okolic, którzy nierzadko pracowali właśnie w tym miejscu, oraz dla młodszych, którzy chcą po prostu zobaczyć, jak wygląda to szczególne dla miasta miejsce.

Nie pierwszy spacer po odlewni w Śremie i nie ostatni

Okazja do odbycia spaceru po śremskiej odlewni nadarzyła się w sobotę 20 kwietnia. Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego zaprosiła bowiem do uczestnictwa w spacerze krajoznawczym w ramach projektu #zielonomi w Śremie. Jednym z punktów tego spaceru były właśnie odwiedziny w odlewni żeliwa i możliwość wraz z przewodnikiem przejścia się po halach zakładowych i dowiedzenie się co i gdzie się dokładnie wykonuje.

Zobacz też:

Spacerowicze mogli się dowiedzieć między innymi o tym, że niektóre z dawnych linii produkcyjnych śremskiej odlewni wciąż działają i zapewniają konkurencyjność na rynku temu zakładowi. Można było również dowiedzieć się o tym jak automatyzacja niektórych procesów zmieniła charakter pracy tego miejsca. Obecnie w śremskiej odlewni zatrudnionych jest około 400 osób, a wykonują oni części do różnych gałęzi przemysłu, dla rolnictwa oraz dla żeglugi. Jeśli chodzi o ten "morski" wycinek produkcji odlewni, to wytwarza ona między innymi kile do jachtów.

Jak usłyszeliśmy podczas spaceru, kolejną okazją do zwiedzenia śremskiej odlewni będą najprawdopodobniej "drzwi otwarte" planowane na jesień.

Zobacz też:

Najpierw spacer po odlewni potem po Śremie

Po odwiedzinach w halach odlewniczych i pożegnaniu z pracownikami oprowadzającymi po zakładzie przyszedł czas na lepsze poznanie "odlewniczej" części Śremu, a mianowicie na rozwiązanie questu "W Parku Śremskich Odlewników". Wyprawy z questem w ręce nie popsuła uczestnikom nawet pogoda, która w sobotę nie rozpieszczała nikogo.

Odwiedzili odlewnię w Śremie i rozwiązali quest o śremskich ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto