Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śremskie Wodociągi oszczędzają. W lewobrzeżnym Śremie w nocy będzie mniejsze ciśnienie wody w kranach

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Śremskie Wodociągi oszczędzają. W lewobrzeżnym Śremie w nocy będzie mniejsze ciśnienie wody w kranach
Śremskie Wodociągi oszczędzają. W lewobrzeżnym Śremie w nocy będzie mniejsze ciśnienie wody w kranach arch. PPG
Śremskie Wodociągi zaciskają pasa. Już w lutym tego roku pisaliśmy o tym, że Śremskie Wodociągi wystąpiły z wnioskiem o nową taryfę. Jak na razie jednak zgody na podniesienie cen nie ma, a efektem tego, w dobie m.in. drogiej energii elektrycznej, jest szukanie przez spółkę coraz większych oszczędności. Jednym z pomysłów na zmniejszenie zużycia prądu, a tym samym na oszczędności, jest zmniejszenie ciśnienia wody w kranach w godzinach nocnych, kiedy zużycie wody jest najmniejsze.

Śremskie Wodociągi muszą oszczędzać. Mają na to pomysł

O widmie problemów finansowych Śremskich Wodociągów w kontekście zmian ekonomicznych, czyli m.in. wzrostu cen energii elektrycznej pisaliśmy już w lutym tego roku. Wówczas Włodzimierz Pepeta, prezes Śremskich Wodociągów, informował śremskich radnych o tym, że jest zmuszony w aktualnych warunkach ekonomicznych złożyć nowy wniosek taryfowy, czyli podnieść ceny wody.

Przypominamy:

Do tej pory wniosek złożony przez śremską spółkę nie został rozpatrzony pozytywnie. Śremskie Wodociągi odwołały się co prawda od negatywnego rozpatrzenia ich wniosku i zostanie on ponownie rozpatrzony, jednak w związku z ciągłym wzrostem cen m.in. prądu (szacuje się, że dla śremskiej spółki w roku 2022 jest to wzrost prawie czterokrotny w porównaniu do roku 2021) spółka jest zmuszona szukać kolejnych oszczędności.

Do tej pory zrezygnowała z inwestycji zaplanowanych na ten rok [m.in. przecisk pod rzeką Wartą - przyp. red.], teraz będzie zmniejszać ciśnienie wody w kranie w godzinach nocnych, czyli wtedy, kiedy jej zużycie jest najmniejsze.

Mniejsze ciśnienie wody, mniejszy pobór prądu

Jak wyjaśnił w rozmowie z nami prezes Włodzimierz Pepeta w pierwszej kolejności proces optymalizacji zużycia energii elektrycznej dotyczy pompowni wody na ul. Zamenhofa, czyli tej zaopatrującej w wodę lewobrzeżną część miasta oraz niektóre wsie.

W praktyce optymalizacja, o której wspomniał prezes Pepeta, to nic innego jak ustawienie pomp tłoczących wodę we wspomnianej części miasta w taki sposób, aby w tych godzinach kiedy przepływ wody jest najmniejszy (czyli w godzinach nocnych) zmniejszane było ciśnienie, które pompy wytwarzają, a więc zmniejszy się również pobór energii. Ciśnienie w kranach będzie się stopniowo zmniejszać od godz. 21.00.

Zobacz też:

Jak zapewnia prezes śremskiej spółki, nie oznacza to jednak, że wody w kranach nie będzie. Zmniejszone ciśnienie wody nadal będzie spełniać wymogi postawione w regulaminie gminy Śrem dotyczącym zaopatrzenia w wodę i poniżej tego spółka nie zejdzie [0,2 MPa - przyp. red.].

Podobna regulacja działania pomp dotyczyć będzie wkrótce pompowni zaopatrującej prawobrzeżną część miasta.

W komunikacie, jaki Śremskie Wodociągi wystosowały do mieszkańców, spółka informuje, że wprowadzona zamiana "być może uchroni nas przed późniejszymi, „planowymi” przerwami w dostawach wody". Prezes Pepeta zapewnia, że jest to ostateczność i tak naprawdę nie bierze na ten moment takiego rozwiązania pod uwagę.

Będziemy szukać rozwiązań, aby do tego nie doszło. Nie wyobrażam sobie powrotu do lat 80.

- powiedział szef śremskiej spółki wodociągowej.

Zobacz też na srem.naszemiasto.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto