Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy miłośników dyni na Dniu Korbola w Grzybnie. Rozstrzygnięto konkurs na największą dynię. Ile ważył zwycięski okaz? [zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 1 października Grzybno stało się stolicą dyni. Kolejny raz na terenie miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego zagościł Dzień Korbola. Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów kulminacyjnym punktem tego wydarzenia był konkurs dyń olbrzymich.

Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie gości największe korbole

Co roku na początku października miejscowość Grzybno staje się stolicą korbola. Wszystko za sprawą miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego, który wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo, które od kilkunastu lat organizuje Dzień Korbola. Wydarzenie przyciąga tłumy osób z regionu, na które czekają liczne atrakcje. W tym roku były to m.in. liczne stoiska gastronomiczne Kół Gospodyń Wiejskich, stare ciągniki, czy koncert zespołu Iwona Jurga & Krople Dżdżu. Jednak kulminacyjnym punktem dyniowego święta był konkurs na największą dynię.

Na początku maja br. odwiedziliśmy Grzybno podczas giełdy nasion i sadzonek. W trakcie tego wydarzenia rozdawano darmowe nasiona dyni olbrzymich. Każdy chętny mógł odebrać wspomniane nasiona, a jedynym warunkiem był udział w konkursie podczas Dnia Korbola. Teraz, w niedzielne popołudnie te osoby ponownie zawitały na teren Zespołu Szkół Rolniczych, by pochwalić się wyhodowanymi okazami.

od 16 lat

Na jakie kryteria zwracają uwagę organizatorzy konkursu dyni olbrzymich

W tym roku organizatorzy mieli ponad 30 dyń do zważenia. Dominowały okazy wyhodowane na naszym “fyrtlu”, m.in. z Dolska, z Esterpola, z Grzybna czy Śremu i Żabna, jednak nie zabrakło również uczestników spoza naszego regionu. W tym gronie były m.in. okazy z powiatu kościańskiego i średzkiego, a jeden z korboli przyjechał aż z Goręczyna w województwie pomorskim. Na co dokładnie zwracają uwagę organizatorzy podczas ważenia?

Sprawdzamy, czy dynia nie jest uszkodzona. To jest warunkiem przyjęcia dyni do konkursu. Dynie, które wizualnie wydają się mniejsze od tych największych, czasem ważą więcej. Tutaj kryterium jest ilość kilogramów, a nie wielkość

- powiedział Daniel Niewiński z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo, które od dwunastu lat wspólnie z Zespołem Szkół Rolniczych w Grzybnie organizuje Dzień Korobla.

Tłumy miłośników dyni na Dniu Korbola w Grzybnie. Rozstrzygnięto konkurs na największą dynię. Ile ważył zwycięski okaz? [zdjęcia]
Tomasz Barylski

Zwycięska dynia ważyła blisko pół tony

W tym roku niekwestionowanym rekordzistą okazał się korbol wyhodowany przez Błażeja Skibę z Grzybna. Jego okaz ważył aż 480,5 kilograma i zajął pierwsze miejsce w konkursie.

Dzisiejszy wynik jest moim nowym rekordem, na który czekałem praktycznie siedem lat. Poprzedni rekord miał 432 kilogramy

- zdradził zwycięzca konkursu.

Drugie miejsce w tym roku przypadło Dawidowi Jachnikowi z Sosnowca koło Śremu, a jego okaz ważył 369 kilogramów. Trzecie miejsce zajęła dynia wyhodowana przez Przemysława Gruchałę z Goręczyna ważąca 328 kilogramów.

Tłumy miłośników dyni na Dniu Korbola w Grzybnie. Rozstrzygn...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto