Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc coraz bliżej. Śremska Fara zaprasza do udziału w Drodze Krzyżowej. Wierni przejdą ulicami miasta

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Czas przygotowań do świąt wielkanocnych to między innymi udział wiernych w drogach krzyżowych. Kościół farny w Śremie tradycyjnie zaprasza do udziału w drodze krzyżowej w piątek przed Niedzielą Palmową. Wierni, niosąc krzyż, tego dnia ponownie przejdą ulicami Śremu.

Wierni z Fary w Śremie przejdą ulicami miasta w Drodze Krzyżowej

Tradycją jest już, że w piątek przed Niedzielą Palmową parafianie ze śremskiej Fary idą ulicami miasta w drodze krzyżowej. W tym roku ta uroczysta modlitwa odbędzie się w piątek 22 marca.

Wierni o godz. 19.30 wyruszą z kościoła pw. Ducha Św. i ul. Wyszyńskiego oraz Kościuszki pójdą w kierunku śremskiego rynku, a następnie ul. Poznańską do kościoła pofranciszkańskiego.

Wspólnie chcemy prosić Boga przede wszystkim o dar pokoju. Modlitwą pragniemy objąć także wszystkie nasze codzienne sprawy, zwłaszcza te, które są źródłem rozmaitego niepokoju, bólu i cierpienia

- informuje parafia farna.

Droga krzyżowa to ważna tradycja dla katolików

Droga Krzyżowa zwana również Misterium Męki Pańskiej, to jeden z najważniejszych obrzędów w kościele katolickim. Wierni, uczestnicząc w drodze krzyżowej, symbolicznie odbywają duchową pielgrzymkę, wspominając ostatnie chwile Jezusa Chrystusa.

Tradycja odprawiania współcześniej znanej drogi krzyżowej wywodzi się z czasów, kiedy wierni podróżowali do Jerozolimy, aby przejść "Via Dolorosa", czyli Drogą Bólu, która ukazywała mękę Chrystusa. Jednak w czasach niepokojów oraz muzułmańskiego panowania nad Jerozolimą odwiedziny w tym świętym dla katolików miejscu były mocno ograniczone. W związku z tym duchowni oraz wierni zaczęli odtwarzać jerozolimską Drogę Bólu w lokalnych parafiach.

Droga Krzyżowa ewoluowała przez wieki

Wartym zauważenia w kontekście drogi krzyżowej, jaką dziś znamy, że ewoluowała ona przez wieki. Zmieniała się między innymi ilość stacji. Z czasem jednak ustalono, że będzie ona obejmowała 14 stacji, a z taką inicjatywą wystąpił w XVI wieku św. Leonard z Porto Maurizio, który za zgodą papieża utworzył drogę krzyżową w rzymskim Koloseum.

Droga Krzyżowa współcześnie

Dziś tradycyjna Droga Krzyżowa przyjmuje różne formy. Od klasycznych modlitw odbywających się przy stacjach zawieszonych na ścianach świątyni, przez duże przedsięwzięcia niemal teatralne, jakimi są Misteria Męki Pańskiej odbywające się w dużych ośrodkach np. w Sanktuarium w Licheniu czy Górce Klasztornej, która jest w najstarszym w Polsce Sanktuarium Maryjnym, po Ekstremalne Drogi Krzyżowe, które od kilku lat odbywają się na wielokilometrowych trasach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanoc coraz bliżej. Śremska Fara zaprasza do udziału w Drodze Krzyżowej. Wierni przejdą ulicami miasta - Śrem Nasze Miasto

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto