MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Gołuchowie pod "magiczną" płachtą! Wkrótce odsłoni skrywane piękno. Zmienia się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Zamek w Gołuchowie pod "magiczną" płachtą! Wkrótce odsłoni skrywane piękno. Zmienia się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki
Zamek w Gołuchowie pod "magiczną" płachtą! Wkrótce odsłoni skrywane piękno. Zmienia się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Muzeum Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko powiatu pleszewskiego, Wielkopolski, ale również całej Polski. Swoimi pięknem przyciąga ekipy filmowe z całego świata. Na nowo odkryty został po premierze filmu "Akademia Pana Kleksa". Wkrótce odsłoni nam całe swoje piękno skrywane przez lata!

Zamek w Gołuchowie pod "magiczną" płachtą!

Zamek w Gołuchowie niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odsłoni swoje piękno skrywane przez lata! Wcale nie będzie potrzebny do tego Ambroży Kleks i uczniowie jego Akademii, ale ekipy remontowe. Od 2022 roku na zamku w Gołuchowie trwają bowiem intensywne prace. Na początku wymieniono i przeprowadzono renowację stolarki okiennej oraz drzwiowej.

- W zamku zostało wymienionych 100 okien, a 50 zostało poddanych renowacji. Wymieniono również wszystkie drzwi zewnętrzne, czyli prowadzące od dziedzińca do głównych pomieszczeń. Okna, które zostały wymienione, zostały wykonane z drewna dębowego. Ciekawa jest też konstrukcja okien - otwierają się teraz do wewnątrz, co ułatwia nam ich mycie. Ponadto zatrzymują one promienie UV, a wszystkie szyby zewnętrzne są wykonane ze szkła walcowanego, które wspaniale odbija park - opowiada Paulina Vogt-Wawrzyniak, kierownik Muzeum Zamek w Gołuchowie - oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wymiana i renowacja zamkowych okien oraz drzwi trwała blisko 12 miesięcy i kosztowała blisko 3 mln złotych. Środki na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Remont dziedzińca Zamku w Gołuchowie

W kwietniu 2023 rozpoczął się kolejny etap. Dotyczy on remontu dziedzińca, elewacji i wszystkich kamiennych elementów zabytkowych.

- Zaczynamy kolejny etap prac remontowych w gołuchowskim zamku. Na dziedzińcu pojawiły się już rusztowania i widoczne są pierwsze efekty czyszczenia kamiennych dekoracji. Prace potrwają do końca listopada - informowała wówczas Paulina Vogt-Wawrzyniak, kierownik Muzeum Zamek w Gołuchowie - oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Kolejny etap prac na Zamku w Gołuchowie

Wiosna 2024 roku przynosi kolejne zmiany. Wraz z jej nastaniem rozpoczął się trzeci etap prac remontowych. Po wymianie okien i wspaniałej realizacji prac na dziedzińcu pora na elewacje zewnętrzne.

- Wokół zamku zostały już rozstawione rusztowania, prace remontowo - konserwatorskie potrwają do końca roku, ale muzeum będzie dla Państwa otwarte. Przed nami Noc Muzeów i nowy sezon turystyczny - dodają przedstawiciele zamku w Gołuchowie.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Droga krzyżowa przeszła ulicami parafii Najświętszego Zbawiciela

Droga Krzyżowa w parafii pod wezwaniem św. Floriana w Pleszewie. Wierni ponieśli krzyż Pana Jezusa ulicami Pleszewa

Droga Krzyżowa w parafii pod wezwaniem św. Floriana w Plesze...

Pleszew zamienił się w Park Jurajski. Dinozaura podziwiały prawdziwe tłumy i to pomimo braku pogody! Strach się było bać!

Pleszew zamienił się w Park Jurajski. Dinozaura podziwiały p...

W 2024 roku Pleszewski Klub Krwiodawców zaplanował sześć akcji oddawania krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego. Druga odbyła się w niedzielę, 24 marca. W Zajezdni Kultury, aby podzielić się życiodajnym płynem, stawiły się 204 osoby. Chętni mogli również oddać osocze

93. akcja oddawania krwi w Pleszewie. W Zajezdni Kultury, ab...

W Pleszewie czuć już Wielkanoc. Pasja oczami Marii Magdaleny. Niezwykłe przedstawienie na rynku w Pleszewie

W Pleszewie czuć już Wielkanoc. Pasja oczami Marii Magdaleny...

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pleszewie! W skupieniu i modlitwie wyruszyli w trasy liczące 40-kilometrów! Chętnych z roku na rok jest więcej

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pleszewie! W skupieniu i modlit...

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto