Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki wiejskie w gminie Książ Wielkopolski. Mieszkańcy wsi Włościejewice i Ługi wspólnie z gośćmi z Francji dziękowali za tegoroczne plony

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 12 sierpnia mieszkańcy miejscowości Włościejewice i Ługi dziękowali za tegoroczne plony podczas dożynek wiejskich. Tegoroczne Święto Plonów było wyjątkowym wydarzeniem, w którym mieszkańcom towarzyszyli goście z Francji.

Po czasie zbiorów mieszkańcy Włościejewic i Ługów dziękowali za tegoroczne plony

Sierpień to dla rolników czas żniw. Jest to również czas, kiedy zgodnie z tradycją dziękuje się za obfitość plonów podczas dożynek. Dla mieszkańców miejscowości Włościejewice i Ługi czas świętowania nastał w sobotnie popołudnie. Wydarzenie poprzedził korowód złożony z pojazdów rolniczych, starych motocykli. Na czele korowodu jechał czerwony star miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zaproszonych gości, mieszkańców i francuską delegację przywitali sołtys wsi Włościejewice, Sławomir Przybylski oraz sołtys wsi Ługi, Maria Zielińska Sierpowska.

Przyszedł czas siewu, czas zbiorów, a dzisiaj przyszedł czas świętowania. Dlatego też chciałbym wszystkim państwu życzyć jak najlepszego świętowania. Podziękować wam za ten trud, za tę ciężką pracę, którą wykonaliście, żebyśmy mogli dzisiaj się tutaj znaleźć. Życzę wam miłej zabawy

- zwrócił się do zebranych Sławomir Przybylski.

od 16 lat

Tradycyjne obrzędy dożynkowe podczas Święta Plonów we Włościejewicach

Starostami tegorocznych dożynek we Włościejewicach byli Bernadeta Kołodziejczak i Hieronim Gajewski. Starościna wraz ze starostą przekazali na ręce burmistrza Książa Wielkopolskiego, Teofila Marciniaka tradycyjny chleb dożynkowy, który wcześniej wraz z wieńcami dla gości pod postacią mniejszych chlebów poświęcił ks. Adam Anioł, proboszcz parafii pw. Jakuba Apostoła w Błażejewie.

Dożynki wiejskie gminie Książ Wielkopolski. Mieszkańcy wsi Włościejewice i Ługi wspólnie z gośćmi z Francji dziękowali za tegoroczne plony.
Mieszkańcy wsi Włościejewice i Ługi wspólnie z zaproszonymi gośćmi oraz francuską delegacją obchodzili tegoroczne Święto Plonów.Tomasz Barylski

Zaproszeni goście obtańczyli również wieniec dożynkowy. Każdy z zaproszonych otrzymał wspomniane bochenki chleba, a członkowie Chóru Consensus przygotowali dla nich na tę okazję humorystyczne przyśpiewki. Nie mogło zabraknąć wspólnego dzielenia chleba.

Goście z francuskiej Bretanii świętowali razem z mieszkańcami wsi Włościejewice i Ługi

Tegoroczne Święto Plonów we Włościejewicach miało międzynarodowy akcent. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja z partnerskiego kantonu La Guerche de Bretagne we Francji. Jednym z punktów dzisiejszych dożynek był turniej polsko-francuski, którego uczestnicy musieli się zmierzyć m.in. w konkurencji przybijania gwoździ czy quizem wiedzy dotyczącym Polski i Francji. Wcześniej wspólnie zatańczono Poloneza.

Na scenie wystąpił wspomniany Chór Consensus, a swoje umiejętności zaprezentowała grupa mażoretek przygotowana przez Anetę Ptak. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również loteria fantowa, a ostatnim punktem programu była impreza taneczna z DJ-em Mateoo. O podniebienia uczestników dożynek zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Włościejewice-Ługi, które serwowały m.in. pyszne pierogi z gęsiną oraz pieczoną gęś z modrą kapustą.

Mieszkańcy wsi Włościejewice i Ługi wspólnie z zaproszonymi gośćmi oraz francuską delegacją obchodzili tegoroczne Święto Plonów.

Dożynki wiejskie w gminie Książ Wielkopolski. Mieszkańcy wsi...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto