Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gratka dla mieszkańców Śremu i nie tylko. W Muzeum Śremskim trwa niecodzienna wystawa dotycząca przeszłości naszego miasta

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Gratka dla mieszkańców Śremu. W Muzeum Śremskim trwa niecodzienna wystawa dotycząca przeszłości naszego miasta
Gratka dla mieszkańców Śremu. W Muzeum Śremskim trwa niecodzienna wystawa dotycząca przeszłości naszego miasta Katarzyna Baksalary
O tym jak wiele lat ma Śrem, jak długowiecznym jest miastem, świadczą między innymi dokumenty sprzed setek lat oraz rozmaite pieczęcie, którymi zostały one opatrzone. Teraz mieszkańcy Śremu i nie tylko mają rzadką okazję, że tym świadectwom długowieczności naszego miasta przyjrzeć się na własne oczy. Wystarczy odwiedzić Muzeum Śremskie!

Śrem, miasto z ponad siedmiowieczną tradycją

Kilka dni temu publikowaliśmy relację z obchodów 770-lecia lokacji Śremu na lewym brzegu rzeki Warty. To pokazuje, że historia naszego miasta sięga głęboko w przeszłość, bo logiczne jest, że te 770 lat to wcale nie początek Śremu jako takiego. Aby mógł się ona stać miastem, już wcześniej musiał być prężnie działającym ośrodkiem, gdzie tworzyła się kultura, gdzie odbywał się handel, gdzie mieszkali i żyli ludzie.

Niezwykła wystawa w Muzeum Śremskim. Dokumenty i pieczęcie świadectwem historii Śremu

Historia Śremu po części zapisana jest w dawnych dokumentach. Część z nich można zobaczyć w Muzeum Śremskim na wystawie przygotowanej z myślą o świętowaniu jubileuszu. W szklanych gablotach na zwiedzających czekają dokumenty, między innymi ten najważniejszy, czyli przywilej lokacyjny z 1253 r., nadany przez księcia Przemysła I, i tym samym ustanowił jedną z najstarszych lokacji miejskich w Wielkopolsce.

Gratka dla mieszkańców Śremu. Niecodzienna wystawa w Muzeum Śremskim
Gratka dla mieszkańców Śremu. W Muzeum Śremskim trwa niecodzienna wystawa dotycząca przeszłości naszego miastaKatarzyna Baksalary

Na wystawie warto również przyjrzeć się z bliska bezcennym pieczęciom z herbami miasta. Pieczęcie te są niezwykle istotne, tak wtedy, kiedy były używane, jak i teraz, jako świadectwa historii Śremu. Pieczęć stanowiła źródło wiarygodności i zaświadczała, że dokument nią opatrzony jest prawdziwy. Co więcej, jeśli uszkodzona pieczęć lub jej brak mogły sprawić, że dany dokument nią opatrzony stawał się nieważny.

W tym miejscu warto dodać, że dziś znany powszechnie herb Śremu w postaci wieży z dwoma wieżyczkami, to nic innego jak przeniesienie rysunku znajdującego się na jednej z pieczęci pochodzącej z XIV wieku. Wizerunek wieży zmieniał się przez lata, ale jednak ma on swoje korzenie właśnie w pieczęci.

Przyjdź i zobacz pieczęcie i dokumenty, które sprawiły, że Śrem stał się miastem

Więcej o pieczęciach oraz dokumentach, które znajdują się obecnie w Muzeum Śremskim i czekają na zwiedzających, w niedzielę 18 czerwca opowie Radosław Franczak, który od godziny 12 do 14 będzie oprowadzał po wystawie i zdradzał jej szczegóły oraz opowiadał, dlaczego jest ona tak niezwykła i dlaczego dokumenty zamknięte w szklanych gablotach są tak istotne dla miasta.

Wystawę można oglądać do poniedziałku 26 czerwca.

Na koniec dodamy jeszcze, że wystawa przygotowana została we współpracy z Archiwum Państwowym w Poznaniu, a obiekty, które znalazły się na wystawie w Muzeum Śremskim, na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

Wspomniany wcześniej dokument lokacyjny Śremu z 1235 roku ostatni raz zaprezentowany został w 1999 roku, czyli niemal ćwierć wieku temu.

Zobacz naszą wideorelację z obchodów 770-lecia lokacji Śremu:

od 16 lat
Gratka dla mieszkańców Śremu. W Muzeum Śremskim trwa niecodzienna wystawa dotycząca przeszłości naszego miasta

Gratka dla mieszkańców Śremu i nie tylko. W Muzeum Śremskim ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto