Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze z samorządów na zabytki w powiecie śremskim. Ile pieniędzy przekazano i na jakie cele?

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Są pieniądze z samorządów na zabytki w powiecie śremskim. Ile pieniędzy przekazano i na jakie cele?
Są pieniądze z samorządów na zabytki w powiecie śremskim. Ile pieniędzy przekazano i na jakie cele? arch. red./K. Baksalary
Każdego roku samorządy w ramach swoich budżetów przekazują pieniądze na prace konserwatorskie i restauratorskie w obiektach zabytkowych. W marcu pieniądze na tego typu prace przekazała gmina Książ Wielkopolski oraz powiat śremski. Jakie to kwoty, i które zabytkowe obiekty ostały wzięte pod uwagę?

Gmina Książ Wielkopolski przekazała ponad 40 tys. złotych

Jeśli chodzi o gminę Książ Wielkopolsko, to o przekazaniu 44 tysięcy złotych na prace konserwatorskie i restauratorskie radni zdecydowali na ostatniej sesji rady w piątek 24 marca. Jak poinformowała radnych Mirela Grześkowiak, zastępca burmistrza Książa Wielkopolskiego, w tym roku wspomniana już przez nas suma pieniędzy zostanie przekazana na dwa obiekty:

W pierwszym przypadku parafia planuje prace konserwacyjne stacji drogi krzyżowej znajdujące się w kościele parafialnym w Mchach. Z budżetu gminy Książ Wielkopolski przekazano na ten cel 19 tysięcy złotych.

Z kolei parafia św. Antoniego Padewskiego w Książu Wielkopolskim planuje prace związane z konserwacją i restauracją sześciu witraży - dwóch w kruchcie i czterech w wieży, a także montaż oszklenia ochronnego. Na ten cel gmina Książ Wielkopolski przekazała 25 tys. złotych.

Powiat śremski planuje wydać 70 tys. złotych na zabytki

W przypadku samorządu powiatu śremskiego to przed piątkową sesją 31 marca możemy mówić, póki co o planach na przekazanie 70 tysięcy złotych na place konserwatorskie i restauratorskie. Nic jednak nie wskazuje, aby radni mieli sprzeciwić się wydaniu w taki właśnie sposób pieniędzy z budżetu powiatu i najprawdopodobniej w piątek zagłosują za przyjęciem stosownej uchwały.

Powiat śremski, podobnie jak gmina Książ Wielkopolski, przekaże pieniądze na prace w dwóch obiektach zabytkowych. w pierwszym przypadku chodzi o parafię pw. św. Archanioła Michała w Dolsku, a w drugim parafię farną w Śremie.

Jeśli chodzi o Dolsk, to kwota 20 tysięcy złotych dofinansuje wykonanie projektu dotyczącego remontu zabytkowego dachy dolskiej świątyni. Z kolei parafia w Śremie otrzyma 50 tysięcy złotych, które wesprą pierwszy etap prac konserwatorskich elewacji i wątku ceglanego kościoła św. Ducha w Śremie. W tym miejscu warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w kościele św. Ducha remontowano dach tej świątyni. Prace obejmowały m.in. wzmocnieniem krokwi i słupów, wykonanie nowych łat, zabezpieczenie drewnianych elementów środkami chemicznymi, wymiana pokrycia dachowego, a także montaż nowych opierzeń i rynien.

Zobacz też na srem.naszemiasto.pl:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto